Czynniki wpływające na szybsze wypadanie włosów.

Nie da się ukryć, że włosy najbardziej wpływają na nasz wygląd, a elegancka i zadbana fryzura może całkowicie zmienić sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez otoczenie. Wymagają szczególnej dbałości o ich kondycję, pozwalającą długo cieszyć się ich zdrowiem, miękkością i pięknym, wręcz magicznym blaskiem. Niestety nasze włosy są nieustannie narażone na różne niekorzystne czynniki będące nie tylko przyczyną ich osłabienia czy przetłuszczania, ale w wielu przypadkach również przyspieszonego wypadania. Można je podzielić na kilka grup, a ich zlekceważenie szybko doprowadzi do powiększania się łysiny, przypadłości spotykającej najczęściej mężczyzn, choć nie omijającej również kobiet.

1. Niewłaściwa higiena i źle dobrane kosmetyki.

Niestety jedną z najczęściej spotykanych przyczyn osłabiających kondycję włosa, są zaniedbania w kwestii higieny. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, zabiegani i często nie mamy czasu na codzienne mycie głowy z użyciem kosmetyków dopasowanych do konkretnego rodzaju włosa. Warto zainwestować w wysokiej jakości szampony i odżywki najlepiej opart na sprawdzonych, naturalnych składnikach. Zły wpływ może mieć nawet woda, nierzadko zbyt twarda, a korzystanie z basenów, gdzie stosuje się zbyt wiele chloru ma wręcz destrukcyjny wpływ. Szybko osłabia włosy, które stają się kruche, łamliwe i potrafią nawet zmienić kolor.

2. Niezdrowa i źle zbilansowana dieta.

Nasz ciągły brak czasu wpływa też negatywnie na sposób odżywiania, co niemal natychmiast odbija się na stanie włosów i skóry głowy. Należy stanowczo zrezygnować z niezdrowego, śmieciowego jedzenia, zastępując je pełnowartościowymi produktami, zawierającymi korzystne substancje mineralne, bogactwo witamin i zdrowe kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz aminokwasy. Nie tylko wzmocnią one włosy, zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu, ale przywrócą im też dawno utracony blask. Koniecznie trzeba ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, tłuszczów i zrezygnować ze zbyt dużej ilości używek.

3. Wysoka temperatura i promieniowanie UV.

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne, niekiedy zbyt intensywne, także mogą stać się przyczyną powiększających się zakoli. Nadmierne suszenie włosów z użyciem suszarki naraża je na działanie wysokiej temperatury, doprowadzając do utraty naturalnej wilgotności. Jest to pierwszy krok do ich przesuszania, podobne efekty niesie ze sobą nadmierne wystawianie na działanie promieni słonecznych, a jeszcze gorzej wpływają na nie wizyty w solarium. Częste i zbyt ciasne spinanie w przypadku dłuższych włosów również je osłabia, a w miejscu, gdzie są ściśnięte, szybko stają się kruche.

4. Poważne i często niewykryte schorzenia.

Wśród wszystkich czynników wpływających na wygląd naszych włosów, najbardziej niekorzystne są wszelkie choroby, których jednym z objawów może być łysienie. Jedną z częściej spotykanych, wyjątkowo uciążliwych i trudnych do wyleczenia, jest nadczynność tarczycy. Powoduje ona poważne zaburzenia metabolizmu, co zaburza cykl wzrostu włosa, który starzeje się zbyt szybko i w wypada. Równie często mamy do czynienia z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń, zaburzający działanie układu odpornościowego, co powoduje nadmierne przerzedzanie się włosów. Nie należy również lekceważyć cukrzycy, a negatywny wpływ na kondycję i stan owłosienia na głowie może mieć z pozoru banalne przeziębienie. Nieleczona grypa czy inny stan zapalny może spowodować poważne problemy, a ich skutki widoczne na głowie mogą być już nieodwracalne.